Rapunzel Organik Kuru Kayısı Gün Kurusu 500gOrganik Ürünler
Rapunzel Organik Kuru Kayısı Gün Kurusu 500gOrganik Ürünler

Rapunzel Organik Kuru Kayısı Gün Kurusu 500g (Rpzl-002)

Marka : Diğer
Fiyat : ₺40,00(KDV Dahil)
₺40,00 'den başlayan taksitlerle

Rapunzel Organik Kuru Kayısı Gün Kurusu 500g

Rapunzel Organik Tarım Ürünleri Ltd Şti Türkiye de Organik Tarımın öncülerindendir

 

1997 yılında Rapunzel, Ören / Kemalpaşa'da, İzmir'e yakın, kendi organik proses tesislerine yatırım yaptı.Rapunzel Organik Tarım'da ana organik ürünler (çekirdeksiz kuru üzüm, kayısı, incir ve fındık) özenle işlenir.Bugüne kadar Rapunzel,% 100 organik ürünlerle çalışan, Türkiye'deki tek büyük işleme şirketidir. Bu, tarımsal üretim ve ticaret arasındaki bu önemli arayüzde organik olmayan ürünlerden kaynaklanan herhangi bir kirlenme riskinin önlenmesini sağlar.

 

Rapunzel, Ören'de yılda yaklaşık 3000 ton organik ürün işlemektedir. Rapunzel, yıllardır Türkiye'de yaklaşık 450 organik çiftçi ile işbirliği yapıyor. Rapunzel, aralarında hiçbir aracı veya tüccar olmadan doğrudan bu organik çiftçilerden satın alıyor.

Türk kayısı yetiştiriciliğinin merkezi Malatya'da bulunmaktadır. Yaylaların serin ve kuru iklimi (Deniz seviyesinden 1000 - 1500 m yükseklikte) tatlı kayısı yetiştiriciliği için mükemmeldir. Yaklaşık 700 hektarda kayısı organik olarak 56 Rapunzel çiftçisi tarafından yetiştirilmektedir. Rapunzel kayısının kokusuz olması ve doğal kahverengi-turuncu renginin ve tam aromasının korunacağı garanti edilir. Kayısı hasadı Temmuz ayında başlar. Ağaçların altına özel çullar koyulur ve dallar sallanır, böylece kayısılar düşer.
Hasat edilen kayısılar çulların üzerine serilir ve kayısılar yumuşayıncaya kadar 2-3 gün güneş altında kurutulur. Bu işlemden sonra kayısılar teker teker el ile toplanır ve çukurlaştırılır. Çukurun ardından kayısılar tekrar yere serilir ve 3-4 gün daha kurutulur. Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra çiftçiler çiftlikte kalite ve büyüklük konusunda ön seçim yaparlar. Kuru kayısılar Rapunzel plastik kutulara konur ve İzmir'deki Rapunzel merkezlerine taşınır.